ظرفیت خالی خوابگاه‌های دانشجویی به کمک دانشگاه‌ها می‌آید

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه سفر دانشگاهیان و تشویق افراد برای مسافرت‌های تابستانی، مسؤولان صندوق رفاه دانشجویان را نیز به این فکر واداشت که آن‌ها هم در این زمینه فعال شوند.

استفاده بهینه از فضای سراهای دانشجویی بهترین راهکار برای رسیدن به اهداف ذکر شده بود، پس طرح اسکان مسافران تابستانی در سراهای دانشجویی در تابستان ۹۷ مصوب شد.

* جزئیات برگزاری طرح اسکان دانشجویی

این طرح قرار است از ۳۰ تیرماه آغاز شده و تمام فرایندهای آن (از جمله مشاهده ظرفیت، رزرو و پرداخت هزینه و …)از طریق وب سایتی که بدین منظور راه اندازی شده، انجام شود.

نکته جالب توجه اینجاست که صد در صد اجاره بهای دریافتی در فصل تابستان در قالب این طرح، وجه تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی در پایان مهرماه به حساب دانشگاه ها واریز می‌شود و دانشگاه‌هایی که در این طرح شرکت کنند مساعدت و کمک بیشتری در حوزه تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی دریافت می‌کنند.

از این رو دانشگاه‌ها باید نماینده‌ای را به عنوان مسؤول اسکان مسافران تابستانی در دانشگاه، حداکثر تا تاریخ ۲۳ خرداد ۹۷ به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم معرفی کنند و ترتیبی اتخاذ شود که با رعایت مسائل ایمنی، بهداشتی، و نظارتی لازم و قانونی در تابستان ۹۷ تمام اسکان‌ها در سراهای دانشجویی در قالب این طرح انجام پذیرد.

* استفاده بهینه از ظرفیت خالی خوابگاه‌ها در فصل تابستان برای تعمیرات

در سال‌های اخیر صندوق رفاه دانشجویان در مسیر بازسازی و تعمیر و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی اقداماتی را انجام داده اما اعتبارات این صندوق به تنهایی پاسخگوی نیاز خوابگاه‌ها نبوده و لازم بود برای تامین مالی این موضوع، تدبیر دیگری اندیشیده شود.
خالی ماندن و بلااستفاده ماندن خوابگاه‌های دانشجویی در فصل تابستان سبب شد تا صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از این ظرفیت استفاده کند و با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، اقدام به راه‌اندازی طرحی به نام «طرح اسکان مسافران تابستانی در سراهای دانشجویی در تابستان ۱۳۹۷» کند.

و براین اساس صد در صد اجاره‌بهای دریافتی از مسافران تابستانی تا پایان مهرماه در اختیار دانشگاه‌ها قرار خواهد گرفت و به این ترتیب درآمدی عاید این صندوق و سایر سازمان‌ها نخواهد شد. دانشگاه‌ها موظفند درآمد کسب شده را صرف تجهیز و تعمیر خوابگاه‌های دانشجویی کنند و آنها را ارتقا دهند.

با توجه به اینکه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرده است که اسکان‌های تابستانه در سراهای دانشجویی با رعایت مسائل ایمنی، بهداشتی، و نظارتی لازم و قانونی صورت گیرد و از طرفی خوابگاه‌ها نیز نیاز به تعمیرات و تجهیزات دارند شاید این طرح بتواند پاسخگوی اعتبارات مالی برای تجهیز خوابگاه‌ها در راستای رفع نیاز دانشجویان باشد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *