دستاوردهای دانشگاه باید در جامعه حس شود

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس در پاسخ به سؤالی در خصوص اجرای طرح «روز درهای باز دانشگاه تهران» و تفاوت آن با سال گذشته گفت: در سال گذشته دانشکده‌های دانشگاه تهران به صورت مجزا طرح روز درهای باز دانشگاه را اجرایی می‌کردند، اما در ۲ سال اخیر، سیاست دانشگاه آن بوده که این طرح باید به صورت متمرکز برگزار شود، زیرا شاید فردی بخواهد دانشکده فنی و اجتماعی را در یک روز و از نزدیک مشاهده کند.

وی با بیان اینکه در روز درهای باز دانشگاه تهران حدود ۷ هزار نفر به این دانشگاه مراجعه کردند، گفت:‌ استقبال سال جاری در این طرح نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر بود. 

نیلی احمد آبادی تصریح کرد: دانشگاه تهران همه دانش‌آموزان را برای حضور در روز درهای باز دانشگاه دعوت نمی‌کند و فقط آنهایی که احتمال و شانس ورودشان به این دانشگاه بیشتر است دعوت می‌شوند. 

رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد:‌ طرح درهای باز دانشگاه بسیار موفق بوده و معتقدیم که دانشگاه باید بیش از یک روز برای حضور خانواده‌ها و دانش‌آموزها تخصیص دهد، گرچه دانشگاه در تمامی روزهای سال باز است،‌ اما این سیاست باید به دیگر روزها هم تعمیم پیدا کند. 

وی خاطرنشان کرد:‌ خانواده‌ها باید دقت لازم را در علائق و توانمندی‌های فرزند خود داشته باشند و سپس به انتخاب رشته مبادرت کنند و اهمیتی به جو و شرایط احساسی ندهند، چرا که خیلی زود با مشکلی به نام افت تحصیلی در رشته‌ای خاص روبه‌رو خواهند شد و حتما باید مناسب با علائق دانشجو رفتار کنند.

رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: یک دانشجو ممکن است در یک رشته‌ای که خیلی متقاضی ندارد ورود پیدا کرده و در صحنه بین المللی بدرخشد،‌ البته مکن است یک فرد دیگری هم وارد رشته پرطرفدار شود که در سال‌های آغازی دچار مشکلات تحصیلی شود، لذا مهم رضایت فرد در آینده از رشته خود است. 

وی گفت: جامعه باید حضور در دانشگاه را حس کند و اولین حس، حضور دانش‌آموزان و خانواده در محیط دانشگاه است. 

وی افزود: دستاوردهای دانشگاه باید در جامعه ملموس باشد و نشان دهد که می‌خواهد جامعه را تغییر دهد، این در حالی است که برخی از دستاوردهای دانشگاهی برای مردم پنهان است، که ساخت جاده و ارائه خدمات بهداشتی بخشی از این موضوع است که باید این دستاوردهای دانشگاهی در جامعه پررنگ‌تر دیده شده و حس شود. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *