اندازه گیری طیف الکترومغناطیس کمتر از ثانیه به طور همزمان با تلاش محققان داخلی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ با کمک محققان داخلی، دستگاه طیف‌سنج فلورسانس با آشکارساز آرایه‌ای، با قابلیت طیف‌گیری طیف الکترومغناطیس نشر شده در کمتر از ثانیه بطور همزمان ساخته شد. این دستگاه با قابلیت منبع نوری فرابنفش –  مرئی (دوتریم – تنگستن) برای تهیه نمونه مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین طیف فلورسانس با زاویه ۹۰  درجه توسط فیبر نوری جمع شده و به قسمت طیف سنج هدایت می شود.

نادر شکوفی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان طیف‌سنج تجهیز پیشرفته، با بیان مشخصات فنی این دستگاه اظهار کرد: پدیده فلوئورسانس در سیستم های ساده و همچنین سیستم های پیچیده شیمیایی ، در حالت های گازی ، مایع و جامد قابل مشاهده است. اندازه گیری شدت فلوئورسان ، تعیین کمی ‌مقدار بسیار کم تعداد زیادی از گونه‌های معدنی و آلی را امکان ‌پذیر می‌سازد. 
این فعال حوزه فناوری، با اشاره به اینکه اندازه گیری فلوئورسانس در زمینه های متفاوتی از علوم کاربرد دارد گفت:  طیف سنجی فلوئورسانس به حساسیت بالای طیفی نیاز دارد و برای این منظور پروب های ویژه در نظر گرفته می شوند، اغلب در این نوع طیف سنجی از منبع دوتریم- هالوژن و یا لامپ تنگستن برای تحریک استفاده می شود.

شکوفی گفت: این دستگاه حساسیت و سیگنال به نویز بسیار مناسبی برای نمونه های  مختلف فلورسانس کننده از خود نشان می دهد، اجزا سازنده سیستم اندازه گیری فلوئورسانس شامل چشمه نور(با شدت بالاتر نسبت به چشمه های مورد استفاده در طیف سنجی جذبی) ، صافی ، تک‌فام ساز و آشکارساز می باشد. دستگاه جهت اندازه گیری طیف فلورسانس با استفاده از آشکار ساز آرایه ای و فناوری فیبر نوری بکار می رود.
این فعال حوزه فناوری با اشاره به هدف اصلی تولید این دستگاه بیان کرد: بر این اساس دستگاه جهت آنالیزنمونه‌های شیمیایی، بیو شیمیایی، دارویی، زیست محیطی (اندازه گیری PH محلول ها)، مطالعه طیف فلوئورسانس نانوذرات، ، نفتی، فلزی، پتروشیمی، کلینیکی و. . . مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این شرکت دانش بنیان با از حاضران نمایشگاه استمراری دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان بود، این نمایشگاه باهدف فرهنگ‌سازی، ترویج و حمایت از دستاوردهای دانش بنیانی، در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ به صورت استمراری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *