ارتقاء آگاهی محققان در حوزه مطالعات پیش بالینی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران نخستین سخنرانی علمی را با هدف آشنایی و بالا بردن سطح آگاهی محققان در زمینه مطالعات پیش‌بالینی برگزار کرد.

این سخنرانی با عنوان «نکاتی که برای مطالعه پیش بالینی باید بدانید» توسط محمدرضا ناظم‌زاده عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و محقق پسادکترا دانشگاه میشیگان آمریکا در آزمایشگاه پیش بالینی برگزار شد.

ناظم‌زاده در این سخنرانی درباره موضوعاتی همچون اهمیت مطالعات پیش بالینی، اندازه‌گیری متغیرهای مختلف که باعث تغییر در داده‌های پیش‌بالینی می‌شود، اهمیت کاهش بایاس در تحقیقات، تکرار داده‌های اندازه‌گیری، موارد اولیه برای انجام یک مطالعه تجربی، اندازه حجم نمونه، خارج کردن موارد تأثیرگذار در مطالعه، ارزیابی داده‌های به‌دست‌آمده و همچنین رفع موارد غیرقابل انتظار توضیحاتی ارائه داد.
در این کارگاه دانشجویانی از دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف ازجمله هماتولوژی، ژنتیک، فارماسیوتیکس، فیزیک هسته‌ای، پرتو پزشکی، داروسازی هسته‌ای، نانو فناوری دارویی حضور و در مباحث مشارکت داشتند.
آزمایشگاه پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران سخنرانی‌های علمی را در زمینه‎ مطالعات پیش‌بالینی هفته نخست هر ماه برگزار می‌کند. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت آزمایشگاه به نشانی http://tpcf.ir  مراجعه کنند.
با توجه به اهمیت مطالعات پیش بالینی و نبود امکانات مورد نیاز برای انجام این تحقیقات، آزمایشگاه پیش بالینی با حمایت معاونت علمی و فناوری در سال گذشته راه اندازی شد تا با وجود مجهزترین دستگاه ها در این حوزه خدمات به محققان کشور ارائه شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *