سه شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٦
منو
Fmenu Not Found
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
» عضویت «
اوقات شرعی
لینک ها
اخبار > رمز جاودانگي نهضت حسيني در کلام آيت الله العظمي جوادي آملي
 


  چاپ        ارسال به دوست

کلام عاشورایی؛

رمز جاودانگي نهضت حسيني در کلام آيت الله العظمي جوادي آمليحضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در کتاب شکوفايي عقل در پرتو نهضت حسيني به رمز ماندگاري نهضت حسيني اشاره کرده و مرقوم مي دارند:
در تاريخ، نبردها و کشتارهاي بسياري ثبت شده است که برخي از آن ها به مراتب، جنايت بارتر، فجيع تر و گسترده تر از حادثه عاشورا بوده و در آن ها چندين برابر شهداي کربلا به خاک و خون کشيده شده اند. مانند جنايت ها و کشتارهايي که مغولان انجام دادند، تا حدي که جناب «ابن ابي الحديد» معتزلي درباره خونريزي هاي چنگيزيان و تاتارها، مي نويسد: «من در دوران مغولان بوده ام و جنايت هاي آنان را ديده ام. آنچه درباره جنايت هاي بُخْتُ النّصر در قدس و فلسطين نوشته اند، شمّه اي از کشتارها و ددمنشي هاي گرگان خون آشام مغول است».
اما با اينکه در بستر تاريخ کشتار بيرحمانه زيادي رخ داده است، همه آن جنگ ها و جنايت ها در لا به لاي کتاب هاي تاريخ دفن شده است. صرف مظلوم بودن افراد مقتول، موجب ماندن آنان در حافظه روز گار نمي شود. بسياري از مظلومان و ستمديدگان تاريخ فراموش شده اند و اکنون نامي از آنان برجاي نمانده است؛ کسي که براي کشورگشايي و هدف هاي غير خدايي مي جنگد، در تاريخ مدفون مي شود.
واقعه عاشورا؛ نگيني بر انگشتر تاريخ
تنها واقعه اي که چونان نگيني بر انگشتري تاريخ مي درخشد و قدر اول آسمان جهاد و اجتهاد و قيام و اقدام است، همانا واقعه عاشوراست؛ زيرا سالار شهيدان براي احياي دين خدا قيام کرد و از آن جا که دين الهي «حي لايموت» است، احياگر دين نيز هرگز نمي ميرد و نامش براي هميشه بر جريده عالم ثبت است.
پس از واقعه کربلا و شهادت امام حسين (عليه السلام) و يارانش، امويان چنين مي پنداشتند که اسلام نابود شده است و ديگر نشاني از آن برجاي نخواهد ماند. يزيد سرخوش از اين پندار خام، طبل نابودي دين بر کوفت و چنين سرود:
لعبت هاشم بالملک فلا **** خبر جاء و لا وحي نزل
يعني دين و حکومت از بازيچه هاي بني هاشم بود و اکنون جز افسانه اي از آن بر جاي نمانده است. نه وحيي نازل شده و نه خبري آمده است؛ ولي پس از سخنان گهربار و حماسي امام سجّاد (عليه السلام) و زينب (عليهاالسلام) ياوه هاي امويان باطل شد و دين، زندگي جاويد يافت.
زينب کبرا (عليهاالسلام) در دربار شام به امويان فرمودند: «به خدا سوگند! هر نيرنگي به کار بنديد، هرگز نخواهيد توانست نام و ياد ما را از خاطرها بزداييد». اين سخن در اوج قدرت امويان بيان شد. در آن روزگار بخش هاي عمده آسياي ميانه و بخش هايي از اروپا در قلمرو حکومت اموي بود و همه اين بخش ها به يزيد ماليات مي پرداختند. دو ابرقدرت ايران و روم فروپاشيدند و زير سلطه مسلمانان بودند و حکومت اموي تنها قدرت مطلق حاکم بر جهان بود. حضرت زينب (عليهاالسلام) در برابر چنين قدرتي، مقتدرانه چنين سخن گفت: «فَکِدْ کيدک و أسع سعيک و ناصب جهدک فوالله لاتمحو ذکرنا و لا تميت وحينا».
نام حسين (عليه السلام) از پس غبار ساليان و قرون، همچنان شهره جهان است و به آزادگان سراسر گيتي فروغ اميد مي بخشد.
حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در پايان، خلاصه مباحث را اينگونه مرقوم داشته اند که:
1. آنچه در قلمرو تاريخ طبيعي است، محکوم دگرگوني و زوال است.
2. آنچه صبغه فراطبيعي دارد، مصون از فناست.
3. سند اين دو قضيه در متن آن ها نهفته است؛ زيرا منطقه طبيعتْ صحنه جهش، حرکت، برخورد و سرانجام، زوال است و ساحت فراطبيعتْ ميدان ثبات، تجرّد، دوام و خلود است؛ (ما عندکم ينفد و ما عند الله باقٍ) . چيزي که براي وجه خداست از آسيب سيلان و حرکت مصون است؛ (کلّ شي ءٍ هالک إلاّ وجهَه).
ـــــــــــــــــــــــــ
منبع: شکوفايي عقل در پرتو نهضت حسيني، ص

 

 

 


١٠:١٥ - چهارشنبه ١٨ آذر ١٣٩٤    /    عدد : ٤٧١٣٦١    /    تعداد نمایش : ٦٤٠٨


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج